Sibírsky husky

Sibírsky husky

Sibírsky husky - charakteristika

lojálnyzlomyseľnýspoločenský
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 51 - 60 cm
Hmotnosť: 16 - 27 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Pôvabné, stredne veľké oči sibírskeho huskyho v tvare mandlí môžu byť hnedé alebo modré a niekedy aj jedno z nich modré a druhé hnedé. Majú prenikavý, väčšinou milý ale občas dokonca zlomyseľný výraz. Sibírske psy sú známe svojou silnou, ale zdanlivo ľahkou chôdzou. Ich hmotnosť nepresahuje 27 kg, sú teda výrazne menšie a ľahšie ako ich mohutný bratranec aljašský malamut. Sibírske psy sa narodili ako svorkové psy, majú radi rodinný život a dobre vychádzajú s ostatnými psami; ich vrodená priateľskosť z nich robí ľahostajných strážnych psov. Toto plemeno je tiež energické a neodolá naháňačke s malými zvieratami, preto je bezpečný priestor na behanie nevyhnutnosťou. Atraktívna vlastnosť plemena: Sibírske psy sú prirodzene čisté, s malým psím zápachom. Sibírsky husky, husto osrstený, kompaktný sánkarský pes strednej veľkosti a veľkej vytrvalosti, bol vyvinutý na prácu vo svorke, ktorá ťahá ľahké náklady miernou rýchlosťou po rozsiahlych zamrznutých priestranstvách. Toto severské plemeno je priateľské, prieberčivé a dôstojné.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Sibírsky husky - obrázky

Sibírsky husky vzhlad Sibírsky husky vyzor Sibírsky husky foto

Sibírsky husky - starostlivosť

Sibírskeho huskyho treba denne 30 až 60 minút cvičiť, aby sa nenudil. Sú výbornými spoločníkmi na behanie, ale nemali by sa cvičiť v horúcom počasí. Prekvapivo potrebujú na vybitie energie len malý (ale bezpečný) dvor. Záver: Sibírsky husky potrebuje pracovať, aby bol šťastný. Zvyčajne len udržiavanie vlastného aktívneho života prostredníctvom turistiky a iných športov v prírode udrží sibírskeho huskyho zdravého, šťastného a bez problémov. Ako už bolo spomenuté, výcvik je pri tomto plemene nevyhnutnosťou a možno budete chcieť investovať do pokročilejších kurzov poslušnosti. \To môže byť pre mnohých majiteľov a trénerov ťažké, pretože toto plemeno je veľmi inteligentné a určí rozdiel medzi triedami a domovom. Na hodinách sa budú správať úžasne, dodržiavať všetky pokyny a povely, ale doma sa môžu vrátiť k tvrdohlavému psovi, ktorý vám ukradol srdce. Môže to byť frustrujúce, ale zistíte, že trpezlivosť, čas a trochu vlastnej tvrdohlavosti sa vám vyplatia. Výcvik v prepravke je dôležitý nástroj, ktorý často odporúčajú chovatelia. Udržuje vášho psa a šteňa v bezpečí a zároveň im poskytuje ich vlastné bezpečné útočisko, kam sa môžu uchýliť, keď sa cítia preťažení alebo unavení. Klietka by sa nikdy nemala používať ako trest. Výcvik na vodítku je tiež nevyhnutnosťou, pretože sibírsky husky by nikdy nemal byť ponechaný bez vodítka, ak nie je v oplotenom priestore. Milujú behanie a budú tak robiť bez ohľadu na to, ako ďaleko ste. Svojho sibírskeho huskyho môžete ľahko stratiť, ak sa rozhodne niečo naháňať alebo si jednoducho užívať srdečný beh. Sibírski huskyovia majú vysokú túžbu po koristi, a to je ďalší dôvod, prečo by mali byť počas prechádzok na vôdzke.

Povaha plemena: Sibírsky husky

Sibírski huskyovia sú svorkové psy a potrebujú majiteľa, ktorý je jasným vodcom svorky. To uľahčuje výcvik, pretože zistíte, že vás pes rešpektuje, ale nebuďte prekvapení, ak bude z času na čas testovať hranice vášho postavenia vo svorke a pokúsi sa prevziať kontrolu. Keď sa to stane, je dôležité nepodľahnúť jeho nátlaku. Presadte sa ako vodca - nie šikanovaním alebo bitím - ale jasným a dôsledným potvrdením základných pravidiel. Nechať psa čakať na jedlo je jeden z najlepších spôsobov, ako si upevniť vedúcu úlohu. Husky vás bude vnímať ako strážcu všetkých cenných zdrojov - jedla, pochúťok, hračiek a iných psích hodnôt. Toto vysokoenergetické plemeno môže byť deštruktívne vo vnútri aj vonku - najmä keď sa nudí alebo nemá dostatok pohybu. Ak ich necháte osamote, zdemolujú dom a dokonca bol zaznamenaný prípad, keď sibírsky husky prehrýzol cementovú stenu. Rozkopú kvetinové záhrady aj dvory, ale dajú sa naučiť, aby kopali na určitom mieste na dvore. Pre všetkých je lepšie, ak svojho psa iba naučíte kopať na jednom mieste namiesto toho, aby ste sa ho snažili tohto zvyku zbaviť. Napriek tomu môžu byť svojou zlomyseľnou a hravou povahou celkom očarujúce. Sú tiež dosť spoločenskí a radi predvádzajú svoje nadanie. Sibírske husky nešteká - to je dobrá správa. Tu je tá zlá: radi vyjú, čo môže byť pre vašich susedov veľmi frustrujúce. Ak nemáte správne vycvičeného a dobre vycvičeného sibírskeho huskyho, nie sú ideálnymi domácimi zvieratami do bytov. Ďalšie upozornenie: hoci sú huskyovia zbožňovaní pre svoju priateľskosť a jemnosť, sú z nich mizerní strážni psi. Nanešťastie nie sú príliš podozrievaví voči cudzím ľuďom vrátane zlodejov. Faktom je, že majú tendenciu milovať každého. Temperament sa nevyskytuje vo vákuu. Ovplyvňuje ho viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj sibírsky husky potrebuje v mladosti skorý kontakt s mnohými rôznymi ľuďmi, pohľadmi, zvukmi a zážitkami. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka sibírskeho huskyho vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy pre šteniatka je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, ktoré povoľujú psov, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.