Samojed

Samojed

Samojed - charakteristika

prispôsobivýpriateľskýjemný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 48 - 60 cm
Hmotnosť: 16 - 29 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Samojedi, usmievavé sánkarské psy, boli vyšľachtené na ťažkú prácu v najchladnejších oblastiach sveta. Napríklad v sibírskom meste Oymyakon sú bežné teploty mínus 60 stupňov. Slávna biela srsť samojedov je dostatočne hustá na to, aby ich chránila pred takýmito krutými podmienkami. Silní, obratní, neúnavní, odolní voči chladu - samojedi sú nádherní, ale aj vysoko funkční. Dokonca aj ich najrozkošnejšia vlastnosť, večný úsmev, má praktickú funkciu: Obrátené kútiky úst zabraňujú Sammymu slintať. Sammy odsúdený na samotu na dvore je nešťastný - a deštruktívny - tvor. Sú to inteligentné, spoločenské psy ktoré si vyžadujú lásku a pozornosť. Sammy potrebujú pri výcviku veľmi pevnú, ale láskavú ruku. Ako zvieratá vo svorke sa musia včas naučiť, kto je alfa - a tým alfa psom musíte byť vy. Samojed je mohutný, ale elegantný pes, ktorý v ramenách meria od 50 do niečo vyše 55 cm. Silný, neúnavný, s hustou bielou srsťou odolnou voči chladu - samojedi sú dokonale krásni, ale vysoko funkční.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Samojed - obrázky

Samojed vzhlad Samojed vyzor Samojed foto

Samojed - starostlivosť

Aktívny samojed sa nehodí do bytu alebo domu. Dom s veľkým, bezpečne oploteným dvorom je najlepšou voľbou, najmä pre šteňa samojeda. Keďže samojed je pracovný pes, potrebuje priestor na vyvádzanie a hry. Udržujte ho v duševnej záťaži neustálym výcvikom a psími športmi. Ak mu dovolíte, aby sa nudil, pravdepodobne bude hrabať, utekať alebo žuť, aby sa zabavil. Poznámka: Samojed by mal byť na vodítku vždy, keď je na verejnosti; málokedy odolá vábeniu malých, pobehujúcich zvierat. Vďaka svojmu severskému pôvodu sa samojed prirodzene hodí do chladného podnebia a rád sa hrá v snehu. Naopak, so svojou hustou srsťou môže byť citlivý na teplo. Nedovoľte mu namáhavé cvičenie, keď je extrémne horúco - obmedzte aktivitu na vysokej úrovni na skoré ráno alebo večer, keď je chladnejšie. Počas horúčav držte Sammyho vnútri pomocou ventilátorov alebo klimatizácie. Ak vychovávate šteniatko samojeda, musíte mu venovať osobitnú pozornosť. Podobne ako mnohé iné psy veľkých plemien, aj samojed medzi štvrtým a siedmym mesiacom života rýchlo rastie, čo ho robí náchylným na poruchy kostí a zranenia. Dobre sa im darí na kvalitnej, nízkokalorickej strave, ktorá zabraňuje ich príliš rýchlemu rastu. Okrem toho nenechávajte šteňa samojeda behať a hrať sa na tvrdom povrchu (napríklad na chodníku), nadmerne skákať ani ťahať ťažké bremená, kým nedosiahne vek aspoň dvoch rokov a kým sa mu plne nevytvoria kĺby. Bežná hra na tráve je v poriadku, rovnako ako kurzy agility pre šteňatá s centimetrovými skokmi. Ďalším dôležitým krokom pri výcviku šteňaťa samojeda je socializácia (proces, v ktorom sa šteňatá alebo dospelé psy učia byť priateľské a vychádzať s inými psami a ľuďmi). Ako každý pes sa môže stať bojazlivým, ak nie je správne socializovaný a vystavený mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom, keď je mladý. Odporúčajú sa aj formálne kurzy šteňaťa a poslušnosti, aby sa samojed naučil správnym psím manierom.

Povaha plemena: Samojed

Dobre vychovaný samojed je inteligentný, jemný a verný pes. Je priateľský a láskavý k svojej rodine vrátane detí a vyžíva sa v tom, keď je súčasťou domácej aktivity. Samojed nie je pes "vlk samotár" - má rád úzke spojenie s tými, s ktorými žije, a je psychicky aj fyzicky nevhodný na to, aby zostal sám v koterci alebo na dvore. Jeho vernosť a ostražitosť z neho často robia dobrého strážneho psa. V srdci je samojed stále lovcom. Pravdepodobne bude prenasledovať malé zvieratá, ktoré vníma ako korisť. Pre jeho bezpečnosť by mal byť vždy na vôdzke, keď nie je doma na oplotenom dvore. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ako každý pes, aj samojed potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka samojeda vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.