Šar pej

Šar pej

Šar pej - charakteristika

lojálnynezávislýpokojný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 46 - 51 cm
Hmotnosť: 20 - 27 kg
Dĺžka života: 8 - 12 rokov

Kompaktný, stredne veľký čínsky šarpej je zmesou zvláštnych telesných znakov: široký ”hroší” pysk, modročierny jazyk, malé, zapadnuté oči s mračivým výrazom, malé trojuholníkové uši, bohaté záhyby voľnej kože na hlave, krku a pleciach, zúžený vysoko posadený chvost - to všetko pokrýva drsná, pieskovo-papierová srsť. (Doslovný preklad slova Shar-Pei: ”piesková koža”) Shar-Pei sú silní, kráľovskí, nezávislí strážcovia, ktorí sú známi svojou inteligenciou a vernosťou. K cudzím ľuďom a iným psom sú nedôverčivé. Shar-Pei sú pokojné psy, ale na vnímanú hrozbu budú reagovať húževnato a energicky. Včasný výcvik a socializácia sú nevyhnutné - dominantný dospelý Shar-Pei bez nich je vážny problém, ktorý čaká na svoje riešenie. Toto fascinujúce, ale náročné plemeno so starobylým rodokmeňom je neochvejne verné rodine, ale k cudzím ľuďom je odmietavé. Čínsky šarpejec má fyzické vlastnosti, ktoré z neho robia jedinečného spoločníka a strážneho psa.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Šar pej - obrázky

Šar pej vzhlad Šar pej vyzor Šar pej foto

Šar pej - starostlivosť

Shar-Pei žije pohodlne v meste alebo na vidieku. Dobre sa mu darí aj v obmedzenom priestore, napríklad v byte alebo apartmáne, ak má denne dostatok pohybu. Nie je potrebný dvor, ale ocení, keď sa dostane von a pretiahne si nohy. Vo všeobecnosti je šarpejec celkom spokojný, keď sa len tak zdržiava so svojím majiteľom, nech je kdekoľvek. S výcvikom a socializáciou šarpeja začnite v deň, keď si ho prinesiete domov, a zaviažte sa, že v tomto procese budete pokračovať celý jeho život. Bude potrebovať neustále posilňovanie, pretože nie je prirodzene priateľský k iným psom. Môže byť tiež tvrdohlavý a majitelia musia byť dôslední a pevní, aby si vytvorili vodcovstvo. Vo všeobecnosti je však ochotný vyhovieť a reaguje na výcvik. Najlepším druhom socializačného výcviku je brať šarpeja všade so sebou - na kurzy pre šteňatá, vonkajšie podujatia, rušné parky, domovy priateľov - a to čo najčastejšie. Pomôže to zabrániť tomu, aby sa stal príliš plachým alebo príliš ochranárskym. Keďže toto plemeno môže byť agresívne voči iným psom, Shar-Pei by sa mal na verejnosti pohybovať na vôdzke. Shar-Pei sa zaraďuje medzi krátkonosé alebo brachycefalické plemená, podobne ako buldog, boxer, mops. Ich krátke nosy ich robia veľmi citlivými na teplo, čo znamená, že sú zlými spoločníkmi pri behu. Aby sa predišlo úpalu, tieto psy by sa mali v horúcom počasí držať vo vnútri s ventilátormi alebo klimatizáciou.

Povaha plemena: Šar pej

Shar-Pei je ostražitý a nezávislý pes. Je mimoriadne oddaný svojej rodine, ale k ľuďom, ktorých nepozná, je zdržanlivý. Hovorí sa, že má radšej spoločnosť ľudí ako psov a je rád stále so svojím majiteľom. Je to pokojný a sebavedomý pes, ktorý si zrejme intuitívne vytvorí predstavu o svojom majiteľovi alebo rodine. Tak ako je oddaný, je šarpejec aj nezávislý a má silnú vôľu. Svoju rodinu chráni - je z neho vynikajúci strážny pes - a na hrozby bude reagovať. Keďže bol kedysi používaný ako pes na pitbighty, môže byť agresívny voči iným psom. Ako každý pes, aj šarpejec potrebuje včasnú socializáciu - kontakt s rôznymi ľuďmi, pohľadmi, zvukmi a zážitkami. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka šarpeja vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatok je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.