Čau-čau

Čau-čau

Čau-čau - charakteristika

dôstojnýbystrýseriózny
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 51 cm
Hmotnosť: 20 - 32 kg
Dĺžka života: 8 - 12 rokov

Čau-čau sú mohutné, kompaktne stavané psy, ktoré v ramenách dosahujú výšku až 50 cm. Medzi ich charakteristické znaky patrí levia hriva okolo hlavy a ramien, modročierny jazyk, hlboko posadené mandľové oči, ktoré dodávajú zamračený, snobský výraz, a strnulá chôdza. Čau-čau môže mať drsnú alebo hladkú srsť červenej, čiernej, modrej, škoricovej alebo krémovej farby. Majitelia tvrdia, že sú najčistotnejšie psy: Sú známe tým, že sa ľahko vychovávajú, majú malý psí zápach a sú rovnako čistotné ako mačky. Dobre socializované čau-čau nie sú nikdy zúrivé ani nevyspytateľné, ale vždy kultivované a dôstojné. K cudzím ľuďom sa správajú zdržanlivo a svojim blízkym sú večne verné. Sú pokojné a prispôsobivé, nemajú žiadne špeciálne nároky na cvičenie a s radosťou sa prispôsobujú mestskému životu. Čau-čau, univerzálny pes zo starej Číny, predstavuje obraz svalnatého aristokrata s hlbokým hrudníkom a nevypočítateľnou nadčasovosťou. Čau-čau je dôstojné, vážne zmýšľajúce a zdržanlivé plemeno, ktoré je jedinečným pôžitkom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Čau-čau - obrázky

Čau-čau vzhlad Čau-čau vyzor Čau-čau foto

Čau-čau - starostlivosť

Čau-čau je všestranné plemeno, ktoré sa dokáže prispôsobiť rôznym životným situáciám, či už ide o veľkolepý palác alebo útulný byt. Vždy by však mali byť chované vo vnútri so svojimi ľudskými spoločníkmi, a nie ponechané vonku na dvore alebo v búde. Vzhľadom na ich neznášanlivosť voči teplu je veľmi dôležité držať ich v interiéri počas horúčav, aby sa zabezpečila ich pohoda. Ako každý pes, aj dospelé čau-čau potrebujú každodenný pohyb, aby si udržali zdravie a šťastie. Nepotrebujú však nadmerný pohyb a postačí im niekoľko 15-minútových prechádzok denne alebo jedna dlhšia prechádzka. Chow chow majú tendenciu byť domácimi miláčikmi a nie sú náchylné na túlanie, ale aj tak je nevyhnutné mať na dvore bezpečný plot, ktorý ich ochráni pred ruchom a zabráni neželaným kontaktom s cudzími ľuďmi vo vašej neprítomnosti. Tieto psy sa dajú ľahko naučiť na domácnosť a na uľahčenie tohto procesu a zabránenie deštruktívnemu správaniu počas vašej neprítomnosti sa odporúča výcvik v prepravke. Nezabúdajte, že prepravka by sa nemala používať ako forma trestu alebo zatvorenia na dlhší čas; je to jednoducho užitočný nástroj na výcvik a bezpečnosť. Chow sú vysoko inteligentné a dokážu sa naučiť rôzne povely a triky. Slovná korekcia zvyčajne stačí na to, aby ste ich nasmerovali správnym smerom. Fyzické týranie nie je nikdy vhodné, najmä v prípade tohto hrdého a nezávislého plemena. Ak si ich rešpekt získate dôsledným a pevným výcvikom počas šteniatok, výsledkom bude dobre vychovaný a poslušný čau-čau. Je veľmi dôležité nerozmaznávať roztomilé šteniatko a nesnažiť sa ho neskôr vycvičiť, pretože to môže viesť k problémom so správaním. Stanovenie jasných hraníc a výcvik od útleho veku vytvoria harmonický a rešpektujúci vzťah s vaším čau-čau.

Povaha plemena: Čau-čau

Povaha čau-čau sa často prirovnáva k mačke: zdržanlivá, rezervovaná, nezávislá, dôstojná, inteligentná a tvrdohlavá. Napriek svojmu zamračenému vzhľadu by dobre vychovaný čau-čau nemal byť nikdy agresívny ani plachý. Čau-čau sa zvyčajne drží bokom a vyhýba sa problémom. Radi sa hrajú so svojimi rodinnými príslušníkmi, ale cudzí ľudia ich zaujímajú len málo, pokiaľ sa k čau-čau domu nepriblížia bez pozvania - v takom prípade bude narušiteľa asertívne napádať. Cudzím ľuďom však dovolí, aby sa ho dotýkali, ak ich jeden z majiteľov riadne predstaví. Aby z čau-čau vyrástol bezpečný a pokojný dospelý jedinec, je veľmi dôležitá rozsiahla socializácia počas šteniatok. To zahŕňa zoznamovanie s novými ľuďmi, inými psami a rôznymi situáciami.