Tibetská doga

Tibetská doga

Tibetská doga - charakteristika

nezávislárezervovanáinteligentná
Veľkosť: veľký
Výška: 61 - 66 cm
Hmotnosť: 32 - 68 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Tibetská doga môže mať v ramenách 65 cm a vážiť viac ako 45 kg. Je nemožné hovoriť o tomto plemene bez toho, aby sme sa neopierali o slová ako ”mohutný”, ”svalnatý”, ”masívny” a ”značný”. A predsa sú tieto dogy pomerne ľahkonohé a na vnímanú hrozbu zareagujú s prekvapujúcou obratnosťou. Široká hlava s vysoko nasadenými ušami v tvare písmena V a výraznými hnedými očami pôsobí ušľachtilým, rozvážnym dojmom. Je ostražitý, zdržanlivý, impozantný a zastrašujúci: Starobylý tibetský mastif je najvyšší strážny pes. Títo husto osrstení obri sú v domácnosti mierni a pokojní, rodine sladko oddaní, k cudzím ľuďom zdržanliví a teritoriálni.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Tibetská doga - obrázky

Tibetská doga vzhlad Tibetská doga vyzor Tibetská doga foto

Tibetská doga - starostlivosť

Tibetský mastif je spoločenský pes, ktorý by mal žiť vo vnútri s prístupom na veľký, bezpečne oplotený dvor, kde sa môže pohybovať. Malý dvor alebo výbeh pre psa nie je pre jeho potreby dostatočný. Jeho ťažká srsť ho predurčuje na život v horúcom a vlhkom podnebí, hoci suché horúčavy znáša. Počas horúčav by mal mať vždy prístup do tieňa a k čerstvej vode, kedykoľvek je vonku. Požiadavky tibetského mastifa na pohyb možno uspokojiť 20 až 30-minútovou hrou na dvore alebo polhodinovou prechádzkou. Bude rád, keď sa bude môcť hrať s iným psom, najlepšie s takým, ktorý sa približuje jeho veľkosti. Šteniatka tibetského mastifa rastú rýchlejšie ako šteniatka menších plemien, ale fyzicky sú zrelé až po viac ako roku života. Aby ste predišli ortopedickým poškodeniam, obmedzte pohyb na voľnú hru na dvore a vyhýbajte sa dlhým prechádzkam, kým vaše šteňa nedosiahne vek jedného roka. S výcvikom začnite v deň, keď si šteniatko tibetského mastifa prinesiete domov. Sú inteligentné a rýchlo sa učia, ale ich nezávislá a tvrdohlavá povaha znamená, že prísny a formálny výcvik poslušnosti neprináša najlepšie výsledky. Buďte trpezliví, pevní a dôslední, aby ste si s tibetským mastifom vytvorili čo najsilnejšie puto. Vždy hľadajte správanie, ktoré môžete odmeniť namiesto toho, aby ste ho trestali za priestupky. Pravidelný tréning a sociálna interakcia pomôžu zabezpečiť, aby ste spolu žili šťastne. Nudiaci sa alebo osamelý tibetský mastif je deštruktívnejší a hlučnejší, než si dokážete predstaviť. Výcvik v domácnosti ide tibetskému mastifovi ľahko. Výcvik v prepravke pomáha pri tomto procese a zabraňuje tomu, aby vaše šteňa hrýzlo veci, ktoré by nemalo, alebo sa inak dostávalo do problémov, keď nie ste nablízku, aby ste naň dohliadali. Klietka mu tiež poskytuje bezpečné útočisko, kam sa môže uchýliť, keď sa cíti preťažený alebo unavený. Klietka by sa nikdy nemala používať ako trest. Dôležitý je aj výcvik na vodítku, najmä preto, že váš tibetský mastif bude nakoniec vážiť až 160 kg alebo viac a bude vás môcť ťahať, kam bude chcieť. Tibetské mastify by sa nikdy nemali vodiť bez vôdzky a dobré správanie na vôdzke je nevyhnutné pre stav vašich svalov aj pre vaše šťastie. Socializácia je pre toto plemeno nevyhnutnosťou. Tibetské mastify môžu byť nielen príliš dominantné voči iným psom, ale majú tendenciu príliš chrániť svoj domov a rodinu. Socializačné kurzy pre šteňatá sú skvelým začiatkom, ale socializácia by sa tým nemala končiť. Navštívte veľa rôznych obchodov, parkov a podujatí, ktoré sú priateľské k psom. Pri viacerých príležitostiach pozývajte k sebe domov rôznych ľudí, aby sa váš tibetský mastif naučil, že na váš pozemok a do jeho teritória môžu prísť aj iní. Pri správnom výcviku, dôslednosti a socializácii môže byť váš tibetský mastif úžasným členom rodiny, ktorý vás stráži, chráni a bezvýhradne miluje.

Povaha plemena: Tibetská doga

Na toto nezávislé a tvrdohlavé plemeno sa často používa slovo "náročné". Je inteligentný a má silné sebavedomie, očakáva, že sa s ním bude zaobchádzať ako s rovnocenným, nie ako s domácim miláčikom. Chce potešiť svojich ľudí, ale má aj svoj vlastný program a často mu treba pripomínať, čo sa od neho žiada. Tibetský mastif je verný strážca rodiny, ktorý berie svoju prácu vážne a voči cudzím ľuďom je zdržanlivý alebo rezervovaný. Včasná socializácia, ktorá pokračuje počas celého jeho života, pomôže zabrániť tomu, aby sa stal teritoriálne agresívnym. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.