Tervueren - charakteristika
odvážnypohotovýinteligentný
Veľkosť: |
veľký |
Výška: |
56 - 66 cm |
Hmotnosť: |
20 - 34 kg |
Dĺžka života: |
12 - 14 rokov |
Belgický tarvueren sa vyznačuje rovnou a bohatou srsťou, elegantným, ale svalnatým rámcom, hrdo nesenou hlavou, ostražitým a inteligentným správaním a neukojiteľným pracovným nasadením. Výbava srsti, ako napríklad športový ”golier” okolo krku, je bohatšia na samcoch, ktorí sú väčší ako samice. ”Ich inteligencia a vysoká miera aktivity môžu byť výzvou pre menej kreatívneho jedinca, ktorý nemusí pochopiť potrebu tohto plemena pracovať,” varuje jeden z dlhoročných majiteľov. Ale nemyslite si, že tervurovia sú pochmúrni, mechanickí robotníci. V skutočnosti má toto plemeno skutočnú radosť zo svojej schopnosti zvládnuť akúkoľvek úlohu a majitelia hovoria, že zlomyseľný zmysel pre humor je na mieste vždy, keď tervurovia prekonajú svojho milovaného človeka. Elegantný, agilný belgický tervueren je bystrý a sebavedomý pastiersky pes strednej veľkosti, o ktorom je známe, že je láskavý a majetnícky k svojim blízkym. Veľa tvrdej práce a náročných hier je pre tohto neúnavného, do všetkého sa púšťajúceho psa rajom.
-
-
-
-
-
Náročnosť starostlivosti
★★★★★
Tervueren - starostlivosť
Belgický tervúr je pes určený na chov vnútri aj vonku. Mal by žiť v dome s rodinou, ale potrebuje prístup na bezpečne oplotený dvor, ktorý mu zabráni utiecť a naháňať okoloidúcich cyklistov, bežcov a autá. Ak je to možné, zabezpečte svojmu belgickému tervúrovi okrem dlhých prechádzok alebo joggingu aj pohyb mimo vôdzky v oplotenom areáli. Denne potrebuje aspoň hodinu aktivity, ktorú môžete rozdeliť na dve alebo tri cvičenia alebo hry. Ak radi chodíte na túry alebo beháte, váš tervuren bude rád po vašom boku. Zvážte jeho výcvik na súťaženie v poslušnosti, stopovaní alebo agility. V skutočnosti nezáleží na tom, čo robíte, pokiaľ ho udržiavate aktívneho. Nebuďte prekvapení, ak bude na vašom dvore behať vo veľkých kruhoch; je to pozostatok jeho pastierskeho dedičstva. Šteňatá oboznamujte s pohybom postupne. Od 9 týždňov do 4 mesiacov veku je pre ne skvelým spôsobom pohybu, výcviku a socializácie šteniatok škôlka raz alebo dvakrát týždenne; pridajte 15 až 20 minút hry na dvore, ráno a večer. Hoďte im loptičku na aportovanie. Vo veku od 4 do 6 mesiacov ich potreby splnia týždenné kurzy poslušnosti a každodenné polkilometrové prechádzky, plus hry na dvore. Od 6 mesiacov do jedného roka sa hrajte s loptou alebo frisbee až 40 minút počas chladných rán alebo večerov, nie v horúčave. Prechádzky naďalej obmedzujte na pol míle. Po dovŕšení jedného roka môže šteňa Terv začať behať s vami, ale udržujte vzdialenosť kratšiu ako jeden kilometer a dávajte mu po ceste časté prestávky. Vyhýbajte sa tvrdým povrchom, ako je asfalt a betón. Keď bude ďalej dospievať, môžete vzdialenosť a čas behu predĺžiť. Tieto odstupňované úrovne cvičenia budú chrániť jeho vyvíjajúce sa kosti a kĺby. Belgický tervúr je citlivý a veľmi dobre cvičiteľný. Buďte k nim pevní, pokojní a dôslední. Hnev a fyzická sila sú kontraproduktívne. Používajte pozitívne techniky výcviku, odmeňte ich pochvalou, hrou alebo pamlskami, keď správne vykonajú povely alebo urobia niečo, čo sa vám páči - aj keď ste ich o to nežiadali.
Povaha plemena: Tervueren
Správny belgický tervúr je pozorný a ostražitý, čo z neho robí vynikajúceho strážneho psa. Terv je sebavedomý ochranca svojich ľudí a majetku a neútočí bez príčiny. Je láskavý a priateľský k ľuďom, ktorých pozná, najmä k členom rodiny. Je tiež náročný na ich čas a pozornosť. Toto plemeno nerado zostáva samo, chce robiť veci s rodinou. Vyžaduje si dostatok duševnej stimulácie vo forme výcviku a hry, najmä so skladačkovými hračkami, ako sú napríklad kocky Buster, ako aj interaktívnej hry, napríklad hry na aportovanie. Tento typický temperament tervurov sa však nestane len tak. Ovplyvňuje ho viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteniatka s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Prílišná plachosť môže byť u tohto plemena problémom, preto si nikdy nevyberajte bojazlivé šteňa, aj keď vo vás vyvoláva ochranné pocity. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj tervurovia potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka tervura vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.