Šiba inu

Šiba inu

Šiba inu - charakteristika

bdelýaktívnypozorný
Veľkosť: malý
Výška: 34 - 42 cm
Hmotnosť: 8 - 10 kg
Dĺžka života: 13 - 16 rokov

Šiby, ktoré boli do Ameriky privezené z Japonska pred 60 rokmi, sú na Západe čoraz populárnejšie a vo svojej domovine sú už najpopulárnejším plemenom. Ich biele znaky v kombinácii so sfarbením do červena prípadne čierna a z nich robia takmer líšky. Sú to robustné, svalnaté psy s odvážnou, sebavedomou povahou, ktorá im zodpovedá. Shiba inu je starobylé japonské plemeno, malý, ale dobre osvalený pes, ktorý sa kedysi používal ako lovec. Dnes je temperamentná, dobromyseľná shiba najobľúbenejším spoločenským psom v Japonsku. Prispôsobivá shiba je doma v meste aj na vidieku.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Šiba inu - starostlivosť

Shiba inu sa najlepšie hodí do domu s oploteným dvorom. Je to aktívne plemeno, ktoré sa s vami rado hrá, chodí na prechádzky alebo behá. Ak mu poskytnete priestor na pohyb, pomôže mu to vybiť si svoje ja-ja. Pri tomto plemene je dôležitá socializácia. Ako každý pes sa môže stať bojazlivým alebo hádavým, ak nie je správne socializovaný - vystavený mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - keď je mladý. Včasná socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka shiba inu vyrástol všestranný pes, pretože je podozrievavý voči cudzím ľuďom a má tendenciu byť agresívny voči iným psom. Bude tiež naháňať malé zvieratá, ako sú mačky alebo veveričky, ktoré pred ním utekajú, čo v ňom vyvoláva pud koristi. Z tohto dôvodu by mal byť vždy na vodítku, keď sa nachádza mimo oploteného dvora. Jednou zo zvláštností osobnosti shiba inu je jeho odpor k spútavaniu, aj keď je to potrebné pre jeho vlastnú bezpečnosť. Nemá rád nosenie obojku ani vodítka. Výcvik tohto plemena na vodítku si vyžaduje čas a trpezlivosť, ale je nevyhnutný. Pre shiba inu sa odporúčajú kurzy šteňaťa a poslušnosti, a to nielen kvôli naučeným lekciám, ale aj kvôli množstvu podnetov a socializácii, ktoré psovi poskytuje. Spolupracujte s trénerom, ktorý toto plemeno pozná. Nebuďte sklamaní, ak je Shiba Inu náročný a svojhlavý študent - taká je jeho povaha. Berte ho ako výzvu. Vychovávanie v domácnosti je pri tomto plemene relatívne jednoduché. Akonáhle váš Shiba Inu pochopí koncept toho, kam má ísť, pôjde na toto miesto vždy, keď bude môcť. Výcvik v prepravke je skvelou pomôckou na výchovu v domácnosti, ktorá je prospešná pre každého psa a je láskavým spôsobom, ako zabezpečiť, aby váš Shiba Inu nemal v dome nehody alebo sa nedostal k veciam, ku ktorým by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže uchýliť na spánok. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu psovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať byť ubytovaný alebo hospitalizovaný. Nikdy však nezatvárajte svojho psa Shiba Inu do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Shiba Inu nie je stvorený na to, aby strávil svoj život zavretý v prepravke alebo búde.

Povaha plemena: Šiba inu

Dobre vychovaná shiba inu je dobromyseľná, ostražitá a odvážna. Má silnú vôľu, je sebavedomý a často má vlastné názory na veci. K svojej rodine je lojálny a láskavý, hoci voči cudzím ľuďom býva podozrievavý. Shiba Inu sa nerád delí. Má tendenciu strážiť, niekedy až agresívne, svoje jedlo, hračky alebo územie. A nie vždy vychádza s inými psami, najmä ak je intaktný. Neváha prenasledovať malé zvieratá, ktoré považuje za korisť. Je to inteligentné plemeno, ale výcvik shiba inu nie je ako výcvik zlatého retrievera. Zatiaľ čo zlatý s radosťou príde na zavolanie, Shiba Inu príde, keď sa mu zachce - alebo aj nie. Opisuje sa ako tvrdohlavý, ale slobodomyseľný je pravdepodobne pozitívnejšia charakteristika. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj shiba inu potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka shiba inu vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.