Rumunský pastiersky pes Mioritic - charakteristika
lojálnynezávislýsebavedomý strážca
Veľkosť: |
veľký |
Výška: |
57 - 74 cm |
Hmotnosť: |
45 - 59 kg |
Dĺžka života: |
12 - 14 rokov |
Rumunský pastiersky pes Mioritic, ktorý sa vo svojej domovine v Rumunsku po stáročia používal na stráženie hospodárskych zvierat, je typickým psom na stráženie hospodárskych zvierat. Je verný, spoľahlivý, nezávislý a zúrivo ochranársky, je priateľský a oddaný svojej rodine, ale veľmi nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Je to veľký pes s dlhou srsťou, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, a pri každom psovi tejto veľkosti a temperamentu si vyžaduje každodenný pohyb a základný výcvik poslušnosti. Mioritky sú temperamentné a tvrdohlavé, ale napriek všetkej svojej nezávislosti sú to veľmi citlivé tvory vo svojom chlpatom brnení. Ako šteniatka sa držia svorky, ktorá ich prijala. Môže to byť akýkoľvek druh tvora - pes, mačka, kôň, ovca. Miorit potrebuje veľmi úzke rodinné väzby; dom bez dverí považuje za ideálny. Jeho obľúbené miesto je vždy veľmi blízko jeho obľúbenej osoby. Svoje miesto na odpočinok si určuje sám. Môže to byť aj gauč alebo koberec, ktorý nie je vhodný pre psy, ale spravidla ovčiaci, aj ako šteniatka, uprednostňujú spánok na tvrdej zemi. Nepotrebujú žiadne psie koše či špeciálne matrace. Nie je potrebný žiaden ”pracovný tvorivý” program, ale každodenné prechádzky a túry poskytujú vzrušujúce spestrenie. Pôvod rumunského mioritského ovčiaka pochádza z blízkosti Karpát. Plemeno je veľmi pôsobivé svojou veľkosťou a povahou.
-
-
-
-
-
Náročnosť starostlivosti
★★★★★
Rumunský pastiersky pes Mioritic - obrázky
Rumunský pastiersky pes Mioritic - starostlivosť
Ak si adoptujete rumunského mioritského ovčiaka, musíte mu samozrejme poskytnúť dostatok priestoru na život a pohyb. Ide o obrovského psa a toto plemeno sa rozhodne nehodí na život v malých alebo stiesnených priestoroch. Každodenný pohyb by mal mať skôr podobu dlhých prechádzok než nejakých kratších, intenzívnych úsekov hry. Rumunský mioritský ovčiak je inteligentné stvorenie, ktoré bude potrebovať výcvik skúsenej ruky. Pridanie inteligentných interaktívnych hračiek a náročných hier s loptou do každodenného programu pomôže uspokojiť duševné potreby psa. Uvedomte si tiež, že rumunský mioritský ovčiak je spoločenský tvor a nebude sa mu dariť, ak zostane celý deň sám. Medzi ďalšie potreby rumunského mioritského ovčiaka patrí dentálna hygiena a starostlivosť o nechty. Čistite zuby rumunského mioritského ovčiaka aspoň dva až trikrát týždenne, aby ste odstránili nahromadený zubný kameň a sprievodné baktérie. Denne je to lepšie. Raz mesačne skontrolujte nechty svojho rumunského mioritského ovčiaka a zistite, či ich treba ostrihať. Hoci ak má rumunský mioritský ovčiak dostatok času vonku, je veľká pravdepodobnosť, že jeho nechty zostanú vo výbornej kondícii prirodzene. Nezabudnite tiež skontrolovať uši psa, či sa v nich nenachádzajú stopy po nečistotách alebo špine, ktoré sa tam mohli nahromadiť.
Povaha plemena: Rumunský pastiersky pes Mioritic
Pokiaľ ide o temperament, rumunský mioritský ovčiak sa považuje za vynikajúcu kombináciu jemného obra a oddaného ochrancu. Toto plemeno psov si vytvorí veľmi silné a láskyplné puto s dospelými a deťmi vo svojom živote, pričom si zachováva aj inštinkt strážcu voči akýmkoľvek narušiteľom alebo hrozbám. Hoci je rumunský mioritský ovčiak obrovský, nevyhnutne sa považuje za plemeno, ktoré si vyžaduje veľa intenzívneho a živého pohybu. Je to pes, ktorému sa bude dariť, keď dostane príležitosť vydať sa na dlhé túry s pomalým tempom. Len upozorňujeme, že vzhľadom na nezávislé sklony tohto psa je pre rumunského mioritského ovčiaka výhodné, ak ho vedie skúsený psí rodič, ktorý dokáže pokojne a rozhodne stanoviť hranice vedenia.