Jazvečík - charakteristika
priateľskýzvedavýspanilý
Veľkosť: |
malý |
Výška: |
13 - 23 cm |
Hmotnosť: |
5 - 15 kg |
Dĺžka života: |
12 - 16 rokov |
Slovo ”ikona” je strašne otrepané, ale jazvečík - so svojím nezameniteľným dlhým chrbtom, malými nohami a veľkou osobnosťou - je naozaj ikonou čistokrvných psov. Jazvečíky môžu byť štandardnej veľkosti (zvyčajne 7 až 15 kilogramov) alebo miniatúrne (5 kilogramov alebo menej) a majú jeden z troch typov srsti: hladkosrstú, drôtosrstú alebo dlhosrstú. Jazvečíky nie sú stavané na behanie do diaľky, skákanie alebo namáhavé plávanie, ale inak sú tieto neúnavné psy schopné všetkého. Sú inteligentní a ostražití, s veľkým psím štekotom, a sú z nich výborní strážni psi. Vyšľachtené na nezávislého lovca nebezpečnej koristi môžu byť odvážne až zbrklé a trochu tvrdohlavé, ale ich roztomilá povaha a jedinečný vzhľad si získali milióny sŕdc po celom svete. Povestná dlhá, nízka silueta, vždy ostražitý výraz a odvážna, živá osobnosť jazvečíka z neho urobili superhviezdu psej ríše.
-
-
-
-
-
Náročnosť starostlivosti
★★★★★
Jazvečík - starostlivosť
Jazvečíky majú veľkú výdrž a energiu. Milujú prechádzky alebo hry vonku s inými psami, radi lovia a hrabú. Sú aktívne aj vo vnútri domu a môžu sa dobre uplatniť v malých obytných priestoroch, pokiaľ majú denne primerané množstvo pohybu. Dve polkilometrové prechádzky denne (každá asi 10 minút) sú približne primerané. Príležitostne, keď je málo času, uspokojí ich potrebu aktivity hra na aportovanie. Nie sú vhodné na život vonku alebo v búde, ale mali by žiť v domácnosti. Jazvečíky si môžu poraniť chrbát pri skákaní na nábytok a z nábytku, preto si zaobstarajte rampu alebo schodíky a naučte ich ich používať, ak chcú na pohovku alebo posteľ. Keď držíte jazvečíka, vždy dbajte na to, aby ste mu podopierali zadnú časť tela a hrudník. Jazvečíky sa dokážu rýchlo naučiť, ak sú správne motivované. Na udržanie ich pozornosti používajte pozitívne posilnenia, ako sú odmeny za jedlo alebo obľúbená hračka, a tréningy udržujte krátke. Jazvečík sa rýchlo začne nudiť, ak musí stále opakovať ten istý cvik, preto si nácvik poslušnosti urobte zábavný a zaujímavý. Výcvik bývania môže byť u tohto plemena niekedy problémom. Jazvečík nemusí vidieť potrebu vylučovania vonku. Trpezlivosť a dôslednosť sú nevyhnutnosťou. Pomáha aj výcvik v prepravke. Okrem výcviku v domácnosti je výcvik v prepravke láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby sa váš jazvečík nedostal do vecí, do ktorých by nemal. Ako každý pes, aj jazvečík môže byť ako šteniatko deštruktívny. Výcvik v prepravke v mladom veku tiež pomôže vášmu jazvečíkovi akceptovať uzavretie, ak by niekedy musel byť umiestnený v penzióne alebo hospitalizovaný. Nikdy však nezatvárajte svojho jazvečíka do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Jazvečíky sú ľudské psy a nie sú určené na to, aby trávili svoj život zavreté v klietke alebo búde. Jazvečík vyniká ako strážny pes, ale môže byť hlučný. Najmä mini psy môžu byť ujačané. Myslite na to, ak bude váš jazvečík žiť v byte alebo v spoločenstve bytov.
Povaha plemena: Jazvečík
Jazvečík sa opisuje ako múdry, živý a odvážny až zbrklý. Je vyšľachtený pre vytrvalosť, čo je iný spôsob, ako povedať, že môže byť tvrdohlavý. Jazvečíky majú povesť zábavných a nebojácnych psov, ale najviac sa chcú so svojimi ľuďmi maznať. Pre mnohých ľudí s jazvečíkmi táto vlastnosť prevažuje nad tým, že sa musia vyrovnať s naliehavosťou tohto plemena, ktoré si chce ísť svojou cestou. Osobnosť jazvečíka sa môže líšiť aj podľa typu srsti. Keďže drôtosrstí jazvečíci majú vo svojom pôvode teriéra, môžu to byť zlomyseľní výtržníci. Dlhosrstí sú pokojní a tichí a hladkosrstí majú osobnosť, ktorá leží niekde medzi nimi. Niektoré mini jazvečíky môžu byť nervózne alebo plaché, ale to nie je pre toto plemeno správne. Vyhnite sa šteniatkam, ktoré vykazujú tieto vlastnosti. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je to matka, ktorá je k dispozícii, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj jazvečík potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka jazvečíka vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatok je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.