Havanský psík

Havanský psík

Havanský psík - charakteristika

inteligentnýspoločenskýzábavný
Veľkosť: malý
Výška: 22 - 29 cm
Hmotnosť: 3 - 6 kg
Dĺžka života: 14 - 16 rokov

Medzi charakteristické znaky havanského psíka patrí stočený chvost a nádherná hodvábna srsť, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách. Ich malé, ale robustné telo, prispôsobivá povaha a sociálne zručnosti robia z havanských psov ideálne mestské psy, ale sú spokojní s tým, že môžu byť kdekoľvek, kde vzbudzujú pozornosť mladých aj starších obdivovateľov. Havanské psy, inteligentní a cvičiteľní extroverti s komickými inštinktmi rodených klaunov, sú prirodzenými trikovými psami. Havanské psy sú tiež vynikajúcimi strážnymi psami a túto prácu berú vážne, ale zvyčajne obmedzia štekot na minimum. Havanské psy, jediné plemeno psov pochádzajúce z Kuby, sú veselé malé psy s pružným krokom a leskom vo veľkých hnedých očiach. Títo živí a spoločenskí spoločníci sa stávajú mimoriadne obľúbenými u amerických mestských obyvateľov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Havanský psík - starostlivosť

Hoci je havanský palácový psík malé plemeno, má dostatok energie na spaľovanie. Dlhá prechádzka alebo aktívna hra na aportovanie každý deň ho udrží šťastným. Havanskému palácovému psíkovi sa dobre darí v rôznych domácnostiach, od bytov až po veľké domy s dvorom - pokiaľ je to vnútorný pes. Toto plemeno sa nehodí na život na dvore. Najšťastnejší je, keď je so svojou rodinou. Aj keď nie sú prehnane ujačané, štekajú na okoloidúcich, takže ak sú vo vašom dome obmedzenia týkajúce sa hluku, toto plemeno nemusí byť pre vás to pravé. Vďaka jeho horlivosti potešiť svojich majiteľov sa havanský palácový psík vo väčšine prípadov pomerne ľahko vycvičí. Odporúča sa základná poslušnosť, počnúc kurzom pre šteňatá. Výcvik v domácnosti však môže byť pre havanského psíka obzvlášť náročný, takže počas tohto procesu budete musieť byť obzvlášť trpezliví. Zvládnete to, ale výcvik v prepravke je nevyhnutnosťou. Úzkosť z odlúčenia môže byť pre havanského psíka a jeho majiteľa vážnym problémom. Najlepší spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať, je úplne sa mu vyhnúť. Nenechávajte psa dlho samého, a keď ho opustíte, dajte ho do prepravky s množstvom pevných hračiek, ktoré ho zamestnajú. Hoci je havanský palácový pes malý a huňatý, nie je hračka. Ako všetky plemená, aj on sa musí naučiť dobrým psím manierom. Nerozmaznávajte ho zvyškami zo stola ani tým, že ho budete stále nosiť, bude tučný alebo sa stane príliš majetníckym.

Povaha plemena: Havanský psík

Havanský palácový psík je jemné a láskavé plemeno, ktorému sa darí v ľudskej spoločnosti. Havanský palácový psík vás bude počas dňa často nasledovať z miestnosti do miestnosti a môže byť veľmi úzkostlivý, keď zostane sám. Je tiež inteligentný a rád vás rozosmeje bláznivými vylomeninami alebo jednoducho sedí na vašich kolenách a pozoruje svet. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj havanský palácový psík potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho havanského šteňaťa vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.