Hamiltonov durič

Hamiltonov durič

Hamiltonov durič - charakteristika

agilnývšestrannýelegantný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 48 - 61 cm
Hmotnosť: 18 - 34 kg
Dĺžka života: 14 - 17 rokov

Hamiltonove duriče sú najčastejšie viacúčelové psy; sú to poľovníci, výstavné psy a domáci miláčikovia, všetko v jednom kráľovskom a všestrannom malom balení. Ako poľovné psy nasledujú svoj nos všade, kam sa pohne (a dlho sa nevracajú), takže vodítka a ohrady sú pri tomto plemene nevyhnutnosťou. Na rozdiel od väčšiny pachových psov má však hamiltonstovare extrémne vysoký lovecký apetít pre čuch aj zrak. V domácnosti sú to leniví, nenároční psi, ktorí len zriedkavo pĺznu. Sú veľmi motivovaní potravou, napriek svojej psej tvrdohlavosti sa dajú ľahko vycvičiť, ale vyššia súťažná úroveň poslušnosti zvyčajne neprichádza do úvahy. Jediným väčším problémom tohto plemena je ich dostupnosť. Hamiltonstovare je všestranný pachový pes, vyšľachtený na lov zajacov a líšok vo Švédsku. Keď nelovia, možno ich nájsť vo výstavnom kruhu, pretože ich výrazné sfarbenie z nich robí úžasných výstavných psov. Hamiltony sa v Amerike od konca 90. rokov používajú ako služobné psy, kde vyniká ich všestrannosť a úzke puto s ľuďmi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Hamiltonov durič - obrázky

Hamiltonov durič vzhlad Hamiltonov durič vyzor Hamiltonov durič foto

Hamiltonov durič - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u vášho hamiltonstovara by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Hamiltonstovare majú sklon k priberaniu na váhe a majú vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby mal váš pes aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne, do ktorej primiešajte niekoľko dobrých, aktívnych hier a kratších prechádzok. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Vašou hlavnou starosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o vášho Hamiltonstovara, bude udržiavanie jeho ústneho zdravia. Zuby by ste im mali čistiť denne, pretože mnohé psy sú náchylné na zubné problémy. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Hamiltonov durič

Hamiltonstovare je krásne šteňa, ktoré miluje prírodu. Sú to stredne veľké psíky s vysokou hladinou energie, čo znamená, že radi chodia von a hrajú sa so svojimi ľudskými rodičmi. Sú tiež láskavé a dokážu zostať doma a túliť sa s vami na pohovke. Hamiltonstovare majú silný lovecký pud, pretože boli pôvodne vyvinuté na lov drobnej zveri. Milujú otvorené, vidiecke oblasti a za pachom pôjdu aj niekoľko kilometrov. Skôr ako ich pustíte na voľno, musíte hamiltonstovara vycvičiť, aby sa spoľahlivo vracal na váš povel, a určite budete potrebovať nejaký spôsob, ako ohradiť dvor, inak sa môže zatúlať. Tieto psy nie sú známe tým, že by boli "ujačané", ale určite budú štekať, ak si všimnú vo svojom okolí niečo podozrivé. Keďže majú silnú túžbu po koristi a niekedy môžu byť tvrdohlavé, budete musieť byť pri výcviku energickí a dôslední, aby ste obmedzili akékoľvek nežiaduce správanie. Hamiltonstovary milujú svoje ľudské rodiny a sú schopné byť samy len krátky čas, kým sa necítia osamelé. Sú to skvelé psy do domácností všetkých veľkostí, ale najlepšie sa hodia do domovov s dvorom.