Československý vlčiak

Československý vlčiak

Československý vlčiak - charakteristika

lojálnyinteligentnýaktívny
Veľkosť: veľký
Výška: 60 - 65 cm
Hmotnosť: 20 - 26 kg
Dĺžka života: 10 - 15 rokov

Československý vlčák (ČSV) bol pôvodne vyšľachtený na stráženie hraníc v Československu v 50. rokoch 20. storočia. V súčasnosti sa v Európe a Spojených štátoch používajú na pátranie a záchranu, stopovanie, poslušnosť, agility, ťahanie, pasenie a pracovné psie športy. ČSV je vyšľachtený pre všestrannosť a odolnosť v drsných podmienkach a má oveľa nezávislejšiu povahu ako mnohé iné pracovné plemená. Sú vynikajúcou voľbou na stopársky šport/prácu alebo ako spoločník pre aktívnych majiteľov, ktorí radi trávia čas aktivitami v prírode, ako je cyklistika, beh alebo turistika. Neodporúčajú sa však pre prvých majiteľov. Ostražitý psík, ktorý svojím vzhľadom pripomína vlka. Sú vysoko inteligentné, silné, aktívne, verné a oddané svojmu majiteľovi. Majú vynikajúci zrak, sluch a čuch a sú známe vynikajúcou vytrvalosťou a odolnosťou.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Československý vlčiak - obrázky

Československý vlčiak vzhlad Československý vlčiak vyzor Československý vlčiak foto

Československý vlčiak - starostlivosť

Pravidelné ročné prehliadky u veterinárneho lekára sú nevyhnutné na zabezpečenie optimálneho zdravia vášho psa Vlcak, rovnako ako v prípade všetkých psov. Vzhľadom na svoju energickú povahu si Vlčáci vyžadujú značný denný pohyb, ideálne v trvaní aspoň dvoch hodín. Tento pohybový režim by mal zahŕňať kombináciu prechádzok, hier, skúmania a tréningu poslušnosti. Vlčiakom sa darí, keď sú zapojení do každodenných rodinných aktivít, a nemajú radi, keď sú dlhší čas sami. Veľký dvor je pre vlčiakov ideálny, pretože im umožňuje pohybovať sa a skúmať. Je dôležité mať na pamäti, že vlčiaci majú rodokmeň spojený s vlkmi, čo znamená, že sa u nich môže prejaviť korisť voči menším zvieratám v interiéri aj exteriéri. Na zaistenie bezpečnosti iných domácich zvierat alebo zvierat v ich blízkosti je potrebná opatrnosť a dohľad. Na udržanie dobrého stavu chrupu sa odporúča čistiť zuby vášho vlčiaka aspoň dvakrát týždenne. Pre ich celkovú pohodu je dôležitá aj pravidelná kontrola uší, či sa v nich nenachádzajú nečistoty, a ich čistenie podľa potreby, približne raz týždenne. Podľa potreby je nevyhnutné zastrihávať im nechty, pretože ich nechty by pri chôdzi nemali vydávať cvakavý zvuk. V prípade potreby vám s touto úlohou môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dodržiavaním týchto postupov starostlivosti môžete pomôcť udržať svojho vlčiaka vo výbornej kondícii a podporiť jeho celkové zdravie a šťastie.

Povaha plemena: Československý vlčiak

Československý vlčiak zdedil fascinujúcu zmes vlastností po svojich predkoch, nemeckom ovčiakovi a divokom karpatskom vlkovi. Výsledkom tejto kombinácie je pes, ktorý je divoko verný svojej rodine a prejavuje láskyplnú povahu. Ich vysoká energetická úroveň však zodpovedá skôr pracovnému psovi než učenlivému spoločníkovi na kolenách. Darí sa im, keď dostanú cielenú úlohu, jasné pokyny a pevné vedenie. Aby boli vlčiaci spokojní, potrebujú dostatok pohybu, najmenej dve hodiny denne, ktorý by mal zahŕňať prechádzky, hry, výcvik poslušnosti a možnosti skúmania. Zanedbávanie ich pohybových potrieb môže viesť k nekľudu, nešťastiu a neposlušnosti. Vlčiaci majú veľký potenciál na rôzne práce, napríklad na stráženie rodiny alebo hospodárskych zvierat, a môžu vyniknúť vo vojenských úlohách. Rozhodujúci je však dôsledný a autoritatívny výcvik od útleho veku. Vzhľadom na svoje lovecké dedičstvo sa Vlčakovia zvyčajne zle znášajú s malými zvieratami v domácom prostredí. Na túto skutočnosť je dôležité pamätať počas prechádzok alebo hier vonku, pretože ich vlčí pôvod je zrejmý nielen z ich vzhľadu, ale aj z ich osobnosti. Vlčiaci sú veľmi hraví a temperamentní, čo z nich robí vynikajúcich spoločníkov pre rodiny všetkých vekových kategórií. Ich energická povaha môže byť pre starších jedincov ohromujúca, ale často dobre spolupracujú s deťmi.