Bernský salašnícky pes

Bernský salašnícky pes

Bernský salašnícky pes - charakteristika

dobrosrdečnýpokojnýsilný
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 70 cm
Hmotnosť: 32 - 52 kg
Dĺžka života: 7 - 10 rokov

Bernský salašnícky pes je veľký, robustný robotník, ktorý môže mať v ramenách viac ako 60 cm. Hustá, hodvábna a stredne dlhá srsť je trojfarebná: čierna, jasne biela a hrdzavá. Výrazné znaky na srsti a tvári sú charakteristickými znakmi plemena a spolu s inteligentným leskom v tmavých očiach dodávajú bernskému salašníckemu psovi auru majestátnej ušľachtilosti. Je odolný pes, ktorému sa darí v chladnom počasí, a jeho mozog a dravosť mu pomohli zvládnuť viacero úloh na farmách a pastvinách Švajčiarska. Bernardíny vychádzajú s celou rodinou a sú obzvlášť nežné s deťmi, ale často sa viac pripútajú k jednému šťastnému človeku. Sú to impozantné, ale nie hrozivé psy a voči cudzím ľuďom si zachovávajú odstup a dôstojnosť. Bernský salašnícky pes je veľký, mohutný a stavaný na ťažkú prácu, ale zároveň je aj nápadne krásny a obdarený milou, láskavou povahou. Bernské salašnícke psy sú vo všeobecnosti pokojné, ale vždy sú pripravené na šantenie s majiteľom, ktorého chcú potešiť.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bernský salašnícky pes - obrázky

Bernský salašnícky pes vzhlad Bernský salašnícky pes vyzor Bernský salašnícky pes foto

Bernský salašnícky pes - starostlivosť

Bernské psy nie sú vhodné na život v byte alebo dome. Najlepšou voľbou je dom s veľkým, bezpečne oploteným dvorom. Keďže bernardín je pracovný pes, má veľa energie. Okrem hry na dvore potrebujú každý deň minimálne 30 minút intenzívneho pohybu; trojnásobok tohto množstva udržiava tohto robustného psa v špičkovej kondícii. Vďaka svojej hustej a peknej srsti sa berneri prirodzene hodia do chladného podnebia. Radi sa hrajú v snehu. Naopak, so svojou čiernou srsťou a veľkou veľkosťou sú náchylné na úpal. Nedovoľte im namáhavé cvičenie, keď je extrémne horúco; obmedzte cvičenie na skoré rána alebo večery, keď je chladnejšie. Počas horúčav ich udržiavajte v chlade, buď vnútri pomocou ventilátorov alebo klimatizácie, alebo vonku v tieni. Ak vychovávate šteniatko bernardína, musíte mu venovať osobitnú pozornosť. Podobne ako mnohé iné psy veľkých plemien, aj bernské plemena medzi štvrtým a siedmym mesiacom života rýchlo rastú, čo ich robí náchylnými na poruchy kostí a zranenia. Dobre sa im darí na kvalitnej, nízkokalorickej strave, ktorá zabraňuje ich príliš rýchlemu rastu. Okrem toho nenechávajte šteňa bernardína behať a hrať sa na tvrdom povrchu (napríklad na chodníku), nadmerne skákať ani ťahať ťažké bremená, kým nedosiahne vek aspoň dvoch rokov a kým sa mu plne nevytvoria kĺby. Bežná hra na tráve je v poriadku, rovnako ako kurzy agility pre šteňatá s ich centimetrovými skokmi.

Povaha plemena: Bernský salašnícky pes

Berner je láskavý, inteligentný a ostražitý pes. Sú tiež jemné, pokojné a tolerantné. Radi sú s rodinou a darí sa im, keď sú zapojení do rodinných aktivít. Ich veľká veľkosť je jednou z jeho najvýraznejších vlastností a samozrejme je nevyhnutný včasný výcvik, ktorý ich naučí, ako sa správne správať v dome a k ľuďom. Pomaly dospievajú, dospelú veľkosť dosahujú dlho pred dosiahnutím mentálnej zrelosti. Berneri sú ochranárski voči rodine, hoci zvyčajne nie sú agresívni. K cudzím ľuďom môžu byť odmeraní a vo všeobecnosti sú trochu plachí, preto je dôležité vystavovať šteňa bernera rôznym ľuďom, zvieratám a situáciám. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa bernera vyrástol všestranný pes. Zapísanie do triedy pre šteniatka je skvelým začiatkom. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie šteňaťa do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi tiež pomôže vypilovať jeho sociálne zručnosti.

Podobné plemená